Agra - Taj Mahal

Autor: Branislav Skokan | 30.11.2011 o 20:27 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1540x

Po tom, čo sme pred pár týždňami zvládli nastupovanie a vystupovanie v extrémne preplnených a ľuďmi ovešaných prímestských vlakoch v Mumbai sme mali jednu z najhorších epizód indického preľudnenia za sebou. Ďalšia na nás však stále iba čakala vo vlaku, ktorý nás viezol z Jaipuru do Agry.


View Agra in a larger map

Do Agry sme pôvodne vôbec nechceli ísť, ale niekoľko náhod a vypredané lístky na iné miesta rozhodli, že sa tam na jeden deň zastavíme.

Už na peróne na stanici v Jaipure bolo badať zvýšenú agresivitu cestujúcich. Po príchode nášho vlaku sa ľudia začali strkať, skákať jeden cez druhého a tlačiť sa dnu cez dvere aj okná, čím ani nedali šancu vystúpiť tým, ktorí v Jaipure svoju cestu končia. Neveriacky sme tam iba stáli a pozerali sa. Keď boli všetci ako-tak dnu, vkročili sme do vagónu aj my, no po príchode k našim dvom miestam vidíme, že tu už sedí skupina asi 6 ľudí + niekoľko ďalších v uličke a na našu požiadavku o uvoľnenie miest sa iba hlasno smejú.... Pomôcť nám odmietol aj sprievodca (ktorý predajom viacerých lístkov na to isté miesto pekne zarába) a až keď sme mu pohrozili nahlásením jeho mena na „travel police" pre nás odrazu našiel voľné miesta v inom vagóne.

P1150283.JPG
červená mreža sa dá odobrať, čo sa staniciach cestujúci hojne využívajú, aby sa rýchlejšie doostali do vagóna

P1150184.JPG
pevnosť Agra fort od železničnej stanice

Od Agry, kde sa nachádza preslávený Taj Mahal sme čakali, že vďaka miliónom turistov bude čistejšia a rozvinutejšia ako iné severoindické mestá. Opak však bol pravdou - ocitli sme sa v špinavom a chaotickom meste. Celá oblasť okolo Taj Mahalu nemá ďaleko od slumu.

Nachádzame lacný hotelík priamo pred bránami Taj Mahalu. Je už večer a romantika na hotelovej terase je rušená nedýchateľným dymom horiacich odpadkov. Jedna z najkrajších budov na svete, symbol nekonečnej lásky sa dusí v štipľavom dyme. Spolu s kyslým dažďom je v súčasnosti najväčším nepriateľom Taj Mahalu znečistenie prostredia. Snehovo biely monument sa postupne začal sfarbovať do žlta.

P1140977.JPG
večerný rituál spaľovania odpadu je rovnaký takmer všade v Indii

P1150243.JPG
výhľad na Taj Mahal z hotelovej terasy

Hneď ráno ideme do záhrad v okolí najznámejšieho mauzólea na svete, v súčasnosti jedného z najnovších siedmych divov sveta. Parkom pobehujú žobrajúce deti a striehnu na turistov. Majú na koho, lebo ročne ich tu vraj prídu až 4 milióny. Inak je v záhradách až prekvapujúci pokoj.

P1150200.JPG
Helou rupí !

P1150190.JPG
Taj zo záhrad (2x)

20 000 robotníkov a 1 000 slonov stavalo Taj Mahal celých 22 rokov. Ako miesto posledného odpočinku svojej najobľúbenejšej ženy ho dal v 17. storočí z bieleho mramoru na brehu rieky Yamuna postaviť kráľ Shah Jahan. Mumtaz Mahal, v poradí tretia žena kráľa zomrela počas pôrodu ich štrnásteho dieťaťa. Rok po smrti kráľovej ženy Taj Mahal navrhol perzský architekt Ustad Isa, ktorý sa nechal inšpirovať viacerými známymi hrobkami tej doby. Skĺbil v ňom prvky perzskej, islamskej aj indickej architektúry. Steny Taj Mahalu zdobia verše z Koránu a v rohoch stoja viac ako 40 metrové minarety.

P1150253.JPG
Taj Mahal a ľudkovia obdivujúci jeho krásu zblízka (2x)

Južne od Taj Mahalu je malá osada Taj Ganj. Kedysi to bola „nocľaháreň" pre robotníkov. Dnes sú tu skoncentrované lacné hotely, nekvalitné reštaurácie ponúkajúce „kvalitné" výhľady z terás, trhovisko a obydlia bežných ľudí.

P1150231.JPG
strechám a terasám dediny Taj Ganj dominujú fotiaci turisti a gangy opíc (2x)

P1150247.JPG
dedina Taj Ganj priamo pred bránami Taj Mahalu


krátka prechádzka Tádž Gandžom

Čím rýchlejšie sa po šiestich mesiacoch cestovania blíži náš odchod z Indie, tým viac sa zbavujeme pre nás už nepotrebných vecí. Napríklad sirotincu v Hampi sme darovali celý batoh naplnený oblečením, topánkami, či karimatkami. Na stanici v Agre k nám prišli dvaja chlapci a pýtali Rupie. Keď sme im ponúkli moju starú bledomodrú košeľu, vyzerali byť ešte šťastnejší, dokonca nám aj s úsmevom zapózovali.

P1150272.JPG
deti zbierajúce odpad

P1150256.JPG
košeľu dostal ten menší, no keď zistil, že mu je veľká ochotne ju daroval väčšiemu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?