Kodaikanal - princezná horských mestečiek

Autor: Branislav Skokan | 25.5.2011 o 20:46 | (upravené 26.5.2011 o 8:53) Karma článku: 9,80 | Prečítané:  1544x

Aj v takom tropickom štáte, akým je juhoindický Tamil Nadu je kde uniknúť pred neznesiteľnými horúčavami. Zo slnkom rozpálených plání sa stačí vyviezť (šialenou jazdou serpentínami) do niektorého z horských stredísk. Jedným z najpopulárnejších je Kodaikanal.


Zobraziť Kodaikanal na väčšej mape

Šofér autobusu v ktorom sa vezieme nemá vyvinutý prah strachu, lebo to, čo predvádza na serpentínach úzkej cesty by asi ťažko dokázal súdne uvažujúci človek. Ústa (a tie tri viditeľné zuby) má celé červené od žuvajúceho betelu a vždy, keď si odpľuje si celá pravá strana osádky autobusu bez okien zakrýva tvár.

P1120484.JPG

z tropickej horúčavy nachvíľu unikáme do horského mestečka

Okolitá krajina sa výrazne mení. Rovina sa zmenila na zelená kopce. Prestali tu už rásť palmy, ale rastú „normálne" stromy. Pod nimi najmä rôzne druhy agave. Popri ceste postávajú domáci a predávajú durian. Niektorý z dôležitých Tamilov oslavuje 58. narodeniny a všade sú bilboardy, ktoré nám to neustále pripomínajú. O pozornosť sa uchádzajú aj plagáty pred dedinským kinom. Nové tamilské filmy určite stoja za to.

P1120552.JPG

58

P1120553.JPG

na juhu Indie nad bollwoodskymi jasne dominujú tamilské filmy

P1120493.JPG

osviežujúci durian

P1120492.JPG

vegetácia sa postupne mení

Horské mestečko Kodaikanal leží v nadmorskej výške 2 133 m v pohorí Západný Ghát. V spolupráci s Britmi ho v 19. storočí vybudovali americkí misionári ako miesto úniku pred teplom a chorobami z tropických nížin. V súčasnosti si tu svoje prestížne sídla stavajú najmä novodobí indickí milionári, no úplne prví obyvatelia tu vraj boli členovia horského kmeňa Palaiyar.

P1120502.JPG

Kodaikanal

P1120498.JPG

mesto založili kresťanskí misionári

Premrštené ceny ubytovania sa nám podarilo obísť ubytovaním sa na miestnej fare, nehovoriac o autentickej a domáckej atmosfére a nádherného prostredia anglického parku uprostred ktorého je postavený „náš" kostol.

P1120506.JPG

kostol v parku

P1120500.JPG

fara

V mestečku sme dokonca objavili aj supermarket a tak si po niekoľkých mesiacoch na raňajky dávame „európsky chlieb" s „európskym maslom" a zeleninou. Skvelá pochúťka.

P1120549.JPG

príprava obložených chlebíčkov

Indovia Kodaikanal nazývajú „princeznou horských stredísk" a v miestnom tamilskom jazyku názov znamená „Dar lesa". Je to skutočná oáza ticha, pokoja a čerstvého vzduchu.

P1120509.JPG

Kodaikanal

P1120515.JPG

políčka v okolí Kodaikanalu

P1120551.JPG

jeden z viacerých vodopádov

V Kodaikanal nie sú rikše ! Chodí sa tu pešo, na koňoch, alebo na bicykloch. Jazerom, na niektorých miestach pokrytým kvitnúcimi leknami, občas prepláva vodný bicykel. Okolo jazera je vybudovaný krásny chodník, ktorým prúdia veselé rodinky. V jazere je na prvý pohľad čistá voda (v Indii takmer nepredstaviteľné sci-fi). Zdanie však klame - jazero (a nielen to) je znečistené ortuťou, ako dôsledok krajne nezodpovedného manažmentu továrne na výrobu teplomerov.

P1120528.JPG

Kodaikanalské (ortuťové) jazero

P1120535.JPG

lekná

P1120543.JPG

kvitnú

V obchodíkoch na strmých uličkách sa väčšinou predáva eukalyptový olej, či domáca čokoláda. V meste sú zakázané plastové obaly, zato na strelnici sa veselo páli do nafúknutých balónikov.

P1120546.JPG

strelnica

P1120547.JPG

zatiaľ čo Leninova časť je zaplnená, "tabula rasa" u druhého pána je stále k dispozícii

Okolitými kopcami porastenými eukalyptovo-borovicovými lesmi vedú viaceré turistické chodníky. Výhľady sú väčšinou fantastické. Po dlhej dobe vidíme modrú oblohu. V nížinách je totiž vysoká vlhkosť vytvárajúca opar, ktorý v kombinácii so znečistením z dopravy a horiaceho odpadu vytvára namiesto oblohy sivú vrstvu.

P1120525.JPG

výhľad z Kodaikanal na juhovýchod

P1120513.JPG

keď som bol malý, takto som kreslil zemeguľu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?