Experimentálne mesto Auroville

Autor: Branislav Skokan | 4.5.2011 o 20:28 | Karma článku: 10,85 | Prečítané:  2369x

Neďaleko Pondicherry sa nachádza experimentálne mesto, ktoré nepatrí žiadnej krajine, ale celému svetu. V roku 1968 ho začala budovať Mira Alfassa (ktorú tu dnes každý volá „Matka") ako jeden z projektov nadácie Sri Aurobinda a pomenovala ho „Auroville". Na otvorenie výstavby vtedy prišli delegáti až zo 124 krajín sveta. Je to miesto, kde sa prelína ekológia, moderné technológie a spiritualita. Na jeden deň sme sa teda vybrali pozrieť sa, ako sa im darí.


Zobraziť Auroville na väčšej mape

Ako návštevníkov nás pustili do informačného centra, kde je množstvo fotografií, letákov, ale aj obrazoviek premietajúcich filmy o myšlienke, ktorá stojí za zrodom tohto mesta. Majú tu aj pár predražených obchodov so suvenírmi.

P1120260.JPG

vstup do Auroville

P1120280.JPG

v okolí informačného centra

P1120257.JPG

v informačnom centre

Auroville malo v čase našej návštevy 2090 obyvateľov zo 43 krajín. Predpokladaný počet obyvateľov v budúcnosti by mal dosiahnuť 50 000.

P1120259.JPG

obyvatelia Auroville

Z centra sa mesto lúčovito delí na štyri hlavné zóny: obytnú, priemyselnú, kultúrnu a medzinárodnú. Okolo celého mesta sú lesy a botanické záhrady (banka semien, záhrada s liečivými rastlinami a pod).

Auroville.jpg

Auroville z výšky asi 500 m (foto z Google Earth)

Obyvatelia sa venujú nielen organickému pestovaniu plodín na živobytie, ale aj zdravotnej starostlivosti, rozvoju okolitých indických komunít, krajinnému a urbánnemu plánovaniu, moderným technológiám, menežmentu s energiou, vodou a kultúre. Pitná voda, ktorá je tu k dispozícii je filtrovaná za zvukov Bacha a Mozarta. Elektrickú energiu získavajú zo solárnej elektrárne, na varenie sa využívajú solárne variče. Naozaj to tu nevyzerá ako v Indii.

P1120267.JPG

solárna elektráreň

P1120264.JPG

solárny varič s vysvetlením princípu jeho fungovania

Obyvatelia Auroville medzi sebou nepoužívajú peniaze, ale alternatívny systém. Všetci spoločne sa podieľajú na prevádzke mesta.

Uprostred Auroville sa nachádza asi najznámejšia budova v meste - duchovné centrum Matrimandir - miesto ticha a meditácie. Matrimandir nepatrí žiadmu konkrétnemu náboženstvu. Postavenie tejto obrovskej gule do súčasnej podoby trvalo celých 37 rokov. O povolenie ísť sa pozrieť dovnútra je potrebné žiadať niekoľko týždňov vopred a tak sa naň pozeráme aspoň zo „Záhrad mieru" kam sme mali dovolené vojsť.

P1120269.JPG

záhrady mieru v centre Auroville

P1120271.JPG

Matrimandir

Do Matrimandiru sme sa nedostali a tak nám na meditáciu postačil aj tichý, nočný les nad ktorým žiaril mesiac v splne.

P1120287.JPG

noc neďaleko Auroville

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?