Na juh do Vijayawady

Autor: Branislav Skokan | 30.3.2011 o 20:29 | Karma článku: 9,60 | Prečítané:  2220x

Chlieb ako ho poznáme u nás v Európe v Indii prakticky neexistuje. Ľud tu „fičí" na čapáti - placke z múky a vody, ktorých sa denne upečú stovky miliónov. V jednom zo stánkov sme objavili chlieb s honosným názvom „European deluxe" a tak sme neodolali. Doteraz sme zjedli takmer všetko, ale deluxe chlieb z Khajuraho jednoducho jedlý nebol.


Zobraziť Jhansi to Vijayawada na väčšej mape

Keďže hladných žalúdkov je všade naokolo dosť, rozhodli sme sa chlieb ponúknuť najprv psom - stvoreniam najbiednejším z biednych. Žiaľ, ani jeden z nami oslovených v našom chlebe napriek hladu nezacítil nič, čo by sa dalo jesť. Ako ďalšiemu zástupcovi pouličnej fauny sme chlieb - dar boží ponúkli tomu najsvätejšiemu, čo na ulici možno stretnúť - krave. Tá už síce do úst kúsok zobrala, ale po chvíli od úmyslu upustila a krajec nám s pokorou vracia.

P1110775.JPG

kravy väčšinou zjedia všetko, vrátane lepidla, ale deluxe chlieb im nezachutil

Dostali sme sa až na železničnú stanicu v meste Jhansi, na miesto, kde kraľujú krásne vypasené potkany. Za neustálej pozornosti okoloidúcich sme konečne natrafili na stvorenia, ktoré sa núkať nenechali.

P1110770.JPG

šup šup s krajcom do diery

P1110777.JPG

chlebík deluxe predsa len nevyšiel nazmar

Z Jhansi nám odchádza vlak, ktorým sa presunieme na juh o celých 1 400 kilometrov.

P1110779.JPG

na peróne - cestujúci, predavači aj kravky

P1110780.JPG

niekto má veľa batožiny

Usádzame sa na „našich" sedadlách v maximálne preplnenom vlaku. Je deň a s prísediacimi o miesta zatiaľ nebojujeme.

V malom, bezvýznamnom šesťmiestnom oddelení asi dvojkilometrového vlaku je nás šestnásť. Sedím pri okne (pri mreži) a pozerám von. Hodiny pozorujem krajinu. India je nádherná, ale žiaľ, nech sa pohneme kdekoľvek vidíme, že zároveň je to aj jedna obrovská ekologická katastrofa.

Fabriky dymia škodlivé látky v takej miere, ktorú v Európe nepoznáme. Všetky odpadky sú spaľované na uliciach. Staré motory nespočetných rikší, autobusov a nákladiakov bez katalyzátorov ulice miest zadymujú ešte viac. Zber odpadu je neznámy pojem. Známy pojem je bezuzdné znečisťovanie vody, pôdy a vzduchu a čoraz obludnejšie používanie chemikálií v poľnohospodárstve.

P1110794.JPG

slumy sú najmä na okraji väčších miest a v okolí železničnej trate

P1110808.JPG

P1110812.JPG

P1110813.JPG

väčšina riek a iných vodných plôch je katastrofálne znečistená

P1110814.JPG

jazierko

P1110791.JPG

červená tropická zem (červenú farbu má vďaka oxidu železa)

P1110811.JPG

chlapci naboso

V snahe priblžiť sa západu sa tu zabudlo na to najcennejšie - na prírodu. A pritom v prírode sa skrýva nesmierna hodnota.

P1110783.JPG

kdesi v štáte Madhya Pradesh

P1110786.JPG

kdesi v štáte Andhra Pradesh

Pomaly sa stmieva, z okna nič nevidieť a tak sa môj zrak obracia na ľudí sediacich a stojacich okolo mňa. Je tu skupina asi 5 žien v červenom sárí, ktoré sa už niekoľko hodín neprestajne prehrabujú vo svojej batožine. Sú s nimi traja chlapi a osem detí. Takmer všetky sa na nás uprene pozerajú, niektoré s otvorenými ústami. Ulička je ako divadelná scéna. V asi minútových intervaloch ňou prechádzajú predavači jedla, kávy, alebo čaju dookola opakujúci svoju mantru: „Čááááááááj, čaj, čaj, čááááááááj". Každú chvíľu nám pod nohami ručne zbierajú odpadky telesne postihnutí zametači. Odpad vyhadzujú z okna a pýtajú si za to svoje Rupie. Žobráci v každom kupé plačú a ľudia väčšinou odvracajú zrak. Slepci spievajú náboženské piesne. Kňazi na čelo ľuďom nanášajú červené bodky "bindi", ktoré ľuďom pomáhajú udržať si energiu a posilniť koncentráciu. Aj transvestiti ("hijra") sa dožadujú svojho prídelu. Zdá sa, že práve oni sú v zbieraní Rupií najúspešnejší. V Indii sú považovaní za tretie pohlavie a stretnúť transvestitu znamená veľké šťastie v živote človeka. V noci vlakom chodia aj chlapíci s puškami a stále nás upozorňujú, aby sme mali batohy pripútané reťazou...

... zobúdzam sa za úsvitu na hrozné teplo a vlhko. Každým kilometrom sa posúvame južnejšie. Za oknami odrazu vidieť rozľahlé plantáže bavlny a ryžové polia. Okrem ľudí pracujúcich na poliach "po kolená" vo vode stoja aj bociany, volavky a iné vtáky. Mestá, cez ktoré prechádzame sa zdajú byť čistejšie a je tu o poznanie viac vegetácie.

P1110790.JPG

večer

P1110804.JPG

čím ďalej na juh, tým je tu viac zelene a krajšie domy

Po viac ako 27 hodinách jazdy sme v štáte Andhra Pradesh a vystupujeme v meste Vijayawada v južnej Indii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?