Bihar - cesta k osvieteniu

Autor: Branislav Skokan | 2.3.2011 o 20:22 | Karma článku: 8,78 | Prečítané:  1404x

Chlad a končiace sa povolenie na pobyt v Sikkime rozhodli o našom presune ďalej na juh. V Siliguri sme boli nútení opätovne zabojovať o lístok na vlak. Ako nasledujúcu destináciu sme si vybrali miesto, kde osvietilo samotného Budhu - mestečko Bodhgaya v štáte Bihar.


Zobraziť Bihar na väčšej mape

Vrátili sme sa do stanice v Siliguri a začal sa boj o lístky. Žiaľ - vlaky sú vypredané na tri mesiace dopredu a keď chceme, budeme zaradení na tzv. „waiting list" - to znamená, že sme asi 100 miest pod čiarou a musíme čakať, či niekto zo skupiny nad čiarou nakoniec svoj lístok nestornuje. Prihlásili sme sa na audienciu u prednostu stanice, aby sme sa ho opýtali, ako si môže turista zarezervovať lístok na tri mesiace dopredu... Ten prisľúbil, že urobí čo sa dá a máme prísť dve hodiny pred odjazdom vlaku k nástenke. Na nástenku vždy vyvesia zoznam šťastlivcov, ktorí pocestujú. Boli sme tam.

P1110089.JPG

tlačenica pred staničnou nástenkou - zoznam štastlivcov, ktorí pocestujú

P1110090.JPG

jeden z perónov stanice New Jalpaiguri

Našli sme si svoj vagón, kupujeme reťaz a visiaci zámok na nočné pripútanie batožiny a usádzame sa ešte pred príchodom davov ľudí.

P1110092.JPG

siesta perónového predavača

Väčšina cestovateľov si kupuje lístky do triedy „2nd class sleeper" - čo je asi najrozumnejší kompromis medzi cenou a úrovňou. V každom vozni sa nachádza okolo 80 lôžok a teda podľa našich predpokladov by tam mali predať 80 lístkov a cestovať by malo 80 ľudí. Pravda je však niekde úplne inde, a nepozná ju asi nikto. Každopádne, o svoje miesto treba neustále bojovať a aj tak sa v noci často stane, že pri nohách Vám spí do klbka stočený Ind...

P1110096.JPG

do novinového papiera Vám chlapík namieša tie hádam napikantnejšie burizóny

Po naplnení cestujúcimi, žobrákmi, predavačmi a transvestitami je vlak pripravený na odchod. V našej sekcii (pre 8 ľudí) bola okrem nás dvoch ešte asi 14 členná rodina s ohromným množstvom batožiny. Za mrežami (vlaky majú mreže namiesto okien, ktoré sú vysúvacie) zapadá tropické slnko.

P1110101.JPG

naše "kupé"

P1110097.JPG

večer kdesi v Indii

Na príchod do Patny, hlavného mesta najchudobnejšieho indického štátu Bihar tak skoro nezabudneme. Pomaly sa rozvidnievalo a po východe pred budovu železničnej stanice nás čakal jeden z ďalších indických šokov. Celé priestranstvo bolo pokryté davom asi 500 žobrajúcich ľudí. Všetci takmer nahí v rukách držali plechové vedierka s pár Rupiami, ktorými štrngali pred každým, kto prechádzal okolo. Katastrofický pohľad. Ulicami sa šíril neuveriteľný smrad stoky.

P1110104.JPG

jedna z hlavných ulíc v Patne

P1110105.JPG

Patna

Okrem žobrákov nás rýchlo obkolesili aj predavači a rikšovia. Jediným únikom bola krátka aukcia, ktorú sme na mieste vyhlásili - na odvoz na autobusovú stanicu. Výherca nám ponúkol odvoz za 5 Rupií, nakladáme batohy a fičíme kade ľahšie.

P1110106.JPG

tu niekde sme nastúpili do rikše

Autobusová stanica takisto nebola žiadne terno, ale našťastie sme sa tam dlho zdržať nemuseli.

P1110114.JPG

hlavná autobusová stanica v štáte Bihar

P1110110.JPG

staničné bufety, chlapec vpravo v diere s vodou umýva riad

P1110115.JPG

detail - tu sa umývajú riady z reštaurácie

Chudoba tohto štátu je viditeľná na každom kroku nielen v Patne, ale aj celou cestou až do dediny Bodhgaya.

P1110118.JPG

stánok s tabakom a betelom na stračích nôžkach

P1110120.JPG

Bihar

P1110121.JPG

laná (aj so slučkami, kto potrebuje)

P1110122.JPG

Bihar

P1110123.JPG

cyklorikšovia sú v Indii vo všeobecnosti borci - nejeden by podľa mňa (v šlapkách a na svojim bicykli) vyhral aj Tour de France

V Bodhgayi na Budhu čakalo osvietenie, nám však postačí ticho a hotelová izba.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?