Siliguri - malá dávka Indickej byrokracie

Autor: Branislav Skokan | 2.2.2011 o 20:30 | Karma článku: 10,16 | Prečítané:  2286x

Po prekročení hraníc späť do Indie sme už po druhý krát zažili kultúrny šok. Rozdiel medzi Nepálom a Indiou je ohromný. Ako prvé človek zacíti smrad. Potom si uvedomí to neskutočné množstvo ľudí prúdiace ulicami a bojujúce o prežitie, potom odpadky, kravy a všetko ostatné.


Zobraziť Siliguri na väčšej mape

P1100443.JPG

skoré ráno na hranici

Napriek tomu, India je v porovnaní s Nepálom oveľa bohatšia a modernejšia. Na uliciach opäť vidíme značkové, často klimatizované obchody a reštaurácie. Aj to veľké množstvo áut, ktoré tu stojí v nikdy nekončiacich zápchach v Nepále vidieť nebolo.

Prvou zastávkou po návrate do Indie bolo mesto Siliguri. Ničím výnimočné indické mesto.

P1100462.JPG

posvätný strom Ficus religiosa

P1110087.JPG

rikšiari pripravení vyštartovať

Staničné bufety ponúkajú lacnú a rýchlu stravu. S hygienou je to horšie. Stánkari všetko nakladajú rukami, tečúcej vody uprostred parkoviska niet a stáva sa aj to, že taniere po zákazníkoch vylizujú kravy. Obávam sa, že po vyumývaní kravou tanier často putuje naspäť do obehu.

P1100453.JPG

aj kravy pomáhajú umývať taniere za staničnými stánkami

P1100469.JPG

chalupy pod mostom, suché koryto rieky naľavo slúži ako WC

P1100450.JPG

farma vo vyschnutom koryte rieky

P1100452.JPG

dojenie

V Siliguri sme sa zastavili hlavne kvôli byrokratickým záležitostiam, ktoré sme si potrebovali vybaviť. Prvou misiou bolo zmeniť peniaze. V každej banke sa vyhovárali na niečo iné, no najčastejšou príčinou, prečo nám Eurá za Rupie nevymenia bolo, že v USA je štátny sviatok. Na naše argumenty, že sme predsa v Indii a nie v USA reagovali kývaním hlavou. „Máte pravdu pane, ste v Indii..."
Nakoniec sa to podarilo za (samozrejme) nevýhodný kurz u riaditeľa jednej z bánk, keď sme sa bežným pracovníkom ani SBS-kou nenechali vyhodiť.

P1100455.JPG

...

Ďalšou byrokratickou inštutúciou bolo diplomatické zastúpenie štátu Sikkim do ktorého máme namierené. Okrem platných indických víz je potrebné si vybaviť ešte povolenie na vstup do tohto (bývalého) Himalájskeho kráľovstva, ktoré geograficky leží už v Tibete a k Indii sa pripojilo iba pred pár rokmi. Všetko klaplo a odchádzame s povolením na voľný pohyb v južnej časti Sikkimu po dobu 15 dní.

P1170597.JPG

povolenie na vstup do Sikkimu

Poslednou skúškou trpezlivosti sa stalo kupovanie lístka na vlak. V špecializovanej budove, ktorá sa predávaniu lístkov venuje sme strávili dva krát po 4 hodiny. Najprv sme si museli vystáť v rade aby sme zistili, že okienko ku ktorému smerovala má práve hodinovú obedňajšiu prestávku. Keď sa predavač lístkov po dvoch hodinách vrátil, ako na potvoru akurát vypadlo spojenie so serverom. Kedy bude obnovené, nikto nevie. Zatiaľ vraj máme vyplniť dvojstranový formulár - žiadosť o predaj cestovného lístka.

P1100446.JPG

čakanie v rezervačnom centre

Zastávka v Siliguri mala význam. Máme Rupie, povolenie ísť do Sikkimu aj lístok na cestu Himalájskou úzkokoľajovou železničkou do slávneho Darjeelingu.

P1100474.JPG

"týpci" - vypýtali si po dve Rupie a všetko vraj bude dobré (mali pravdu)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.


Už ste čítali?